MENU

Hayatınızın dönüm noktası sayılabilecek evlilik kararı aldınız. Hayal ettiğiniz gibi bir düğünle dünya evine girebilmeniz için önünüzde oldukça yorucu ve tatlı bir telaş sizleri bekliyor olacak. Gelinliğinize karar vermek, düğün mekanı, organizasyon, davetliler, davetiyeler, makyaj, düğün temanız gibi üzerinde durulması gereken ne çok şey var. Tüm bu hazırlıklar arasında çok önemli bir konu daha var. Düğününüzdeki unutulmaz anların, ölümsüz anılara dönüştürülmesi…

Kendi tarzınıza en uygun düğün konseptini hayata geçirmeyi planlıyor olabilirsiniz. Peki düğün fotoğrafçınız sizin tarzınızı anlayan, tarzınızı fotoğraf karelerine yansıtabilecek yeterlilikte mi? Doğru düğün fotoğrafçısı ile çalışıyor olmanız, bu en mutlu gününüzün yaşam boyu hatta kuşaktan kuşağa anlatılan bir masala dönüşmesini sağlayacaktır. Harika düğün fotoğraflarına sahip olmanız için bilmeniz gereken 10 önemli detay yazımızın devamında…

1 – Fotograf Sitilinizi Belirlemelisiniz

Düğün fotoğraf çekimleri genel olarak iki farklı yönteme dayalı olarak yürütülen çalışmalar bütünüdür. İlki düğün günü belgesel fotoğraf çekimi ikincisi ise düğün dış çekimi.

Düğün Günü Belgesel Fotoğraf Çekimi: Eskiden beri bilinen bir yöntem olsa da son yıllarda popülerliğinin arttığını söyleyebiliriz. Düğün günü belgesel fotoğraf çekimi, diğer adıyla düğün hikayesi, çiftlerin düğün günü sabahı düğün hazırlığı ile başlayan ve düğün sonuna kadar devam eden tüm akışın fotoğraflanması esasına dayanıyor. Çiftler tüm düğün hazırlıkları ve düğün boyunca genelde fotoğrafçılarına poz vermeden olduğu gibi anı yaşıyorlar. Fotoğrafçı ise tüm akışı ve doğal ve spontane olarak yakalayıp ölümsüzleştiriyor. Elbette belirlenen bir zaman aralığında bir iki saatlik dış çekimler de var. Doğal ve seveceğiniz anların yakalanması sanıldığı kadar kolay değil. Bu nedenle, düğün fotoğraflarınızı düğün hikayesi ile birleştirmek istiyorsanız mutlaka deneyimli ve alanın uzmanları ile çalışmanızda fayda var. Her eline makine alan düğün hikayesini harika fotoğraflara dönüştüremez.

Düğün Dış Çekimi: Bu yöntem, düğün gününüz ve düğün günü dışında fotoğrafçınızla birlikte belirleyeceğiniz birkaç lokasyonda gelin ve damadın birlikte pozlu fotoğraflarının çekilmesi esasına dayanır. Genellikle iki ya da üç saatlik çekimlerden oluşur. Amaç çiftlerin tek ya da birlikte pozlu fotoğraflarının elde edilmesidir. Dış çekimde bilmeniz gereken en önemli şey, doğru mekanda ve doğru ışık altında yapılıyor olmasıdır.

Her iki yöntemin de kendine göre avantajları ve dezavantajları olabileceğini unutmayın. Öncelikle tarzınızı belirlemeniz ve istediğiniz fotoğraf türünü fotoğrafçınızla birlikte değerlendirmeniz sizlere kolaylık sağlayacaktır.

2 – Dügün Fotografçınızı Son Ana Bırakmayın

Düğün fotoğrafçılığı belirli bir takvime dayalı olarak yürütülen bir iş koludur. Bu alanda deneyimli ve kendini kanıtlamış olan pek çok fotoğrafçı bizim gibi butik fotoğrafçılık hizmeti verir. Bu da yıl içinde yüzlerce düğün çekmek yerine tarzlarının uyumlu olduğu doğru çiftlerle çalışmayı tercih etmelerini sağlıyor. Belirli bir takvime göre yapılacak olan fotoğraf çekimleri için elinizi çabuk tutmanızda fayda var. Son ana bırakılan fotoğrafçı seçimi, alternatiflerin azalmasına ve sınırlı sayıdaki sanatçı arasından seçim yapmanıza neden olacaktır.

3 – Bütçenizi Dogru Belirleyin

Düğününüz için bütçe hazırlığı yaparken, düğün mekanı, düğün organizasyonu ve teması, gelinlik – damatlık seçimi gibi bütçeyi doğrudan ilgilendiren konular öncelikli. Ancak düğününüzün ölümsüzleştirilmesi için gereken bütçe ne kadar olmalı, sorularıyla sıkça karşılaştığımız için çiftlere önerimiz gelinlik-damatlık için ayırdığınız bütçe ile yakın tutarlarda olmasıdır. Söz gelimi 2500TL’lik bir gelinlik tercih etmişseniz yine bu tutara yakın bir düğün fotoğrafçılığı hizmeti almalısınız. Gelinlik için ayırdığınız bütçeniz ve düğünün genel bütçesi bunun çok daha üzerinde ise böylesine büyük bütçeli bir düğünün çok daha profesyonel bir ekip tarafından görüntülenmesini gerektirir.

4 – Risk Almayın Sözlesme İmzalayın

Her şeyden önce düğün fotoğrafçılığı da başlı başına bir sanattır. Bunu yalnızca bir gelir kaynağı olarak görüp, tüm isteklerinize ‘Tamam’ diyen bir anlayışın sizleri yarı yolda bırakma ihtimali bir hayli yüksek. Daha yüksek bir teklif geldiğinde sizin yerinize diğer çiftleri tercih edebileceklerini de unutmamak gerekiyor. Bu nedenle, son dakika sürprizleri ile karşılaşmamak için fotoğrafçınızın verdiği hizmeti ne zaman, nasıl ve ne şekilde gerçekleştireceğini yazılı olarak belirtmesini ve aranızda bir sözleşme yapılmasını talep etmelisiniz. Bu sizi yasalar tarafından koruma altına aldığı gibi, yaşanacak son dakika sürprizleri için de oldukça caydırıcı bir güç olarak elinizi güçlendirecektir.

 5 – Tarzınıza Uygun Bir Fotografçı Secmelisiniz

Zevkler ve yaşam tarzları hepimiz için farklılıklar gösterir. Bu doğal farklılıklar, düğün fotoğrafçısının seçiminde de önemlidir. Düğün günü, gelin ve damadın birbirinden çok daha fazla fotoğrafçılarını göreceklerini düşündüğümüzde, sizi yeterince anlamayan, beklentileriniz ve tarzınıza uygun olmayan bir fotoğrafçı seçimi, düğün için sahip olduğunuz enerjiyi çabuk tüketmenize yol açabilir. Oysa yaşam tarzı sizinkine benzeyen, sizi yeterince anlayan bir fotoğrafçı ile çalışmak, yakın ve eğlenceli arkadaşlarınızdan birinin tüm düğün fotoğraflarını çekmesine benzer. Düğünün stresine yeni stresler eklemek yerine, stresinizi alan ve sizleri eğlendiren bir zaman dilimini paylaşmanızın yolunu açar. Pozitif enerji aldığınız, tarzınıza uygun fotoğrafçı seçimi bu nedenle büyük önem taşıyor.

6 – Düğün Fotografçınız Gerçekten Beklentilerinize Cevap Verebilir mi?

Mağazaların sundukları ürünler herkesin görebilmesi için nasıl vitrinlerde teşhir ediliyorsa, bir düğün fotoğrafçısının da vitrini instagram hesabı değil, web sitesi ya da bloğudur. Bu nedenle, çalışmayı düşündüğünüz düğün fotoğrafçısının bir web sitesi ve şu anda bu yazıları okuduğunuz gibi bir bloğunun bulunuyor olması önemlidir. Yapılan çalışmaları daha detaylı inceleyebilir, sanatçı ya da bizim gibi ekipler hakkında çok daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

7 – Güven Önemlidir

İşin profesyonelleri olarak, yaptığımız çekimlerde çiftlerin olası tedirginlikleri ile karşılaşıyoruz. Çekimi yapılacak çiftlerin en güzel fotoğraflarını çekebilmeniz için doğal ışığın en iyi sonuç verdiği zamanlama takip edilmelidir. Doğal ışık kullanılarak yapılacak dış çekimlerde en iyi zamanlama sabah erken saatler ya da gün batımından hemen önceki zaman aralığıdır. Bu konuda profesyonel bir ekiple çalışıyorsanız, işi ehline bırakmalı ve ona güvenmelisiniz. Öğlen saatlerinde yapılan çekimler yüzlerinizde sert gölgelere neden olacaktır.

Düğün fotoğrafçınıza olan güveniniz, sanatçının daha rahat çalışabilmesine, üzerindeki baskıyı azalmasına ve işini daha yaratıcı olarak tamamlayabilmesini sağlar. Bu anlamda güven, harika düğün fotoğraflarına sahip olmanız için gerçekten önemlidir.

8 – Dogal Olun, Kendinizi Poz Vermek Zorunda Hissetmeyin

 

Bu konu tedirginliğe yol açan, uygulaması da biraz zor olsa da yapılan çekimlerde doğal olduğunuz anların yakalandığı kareleri emin olun çok daha fazla beğeneceksiniz. Bu nedenle, dikkatinizi fotoğrafçınıza değil, aşkınızı ve sevginizi yansıtmak için birbirine odaklanmanız yeterli. İçinizden geldiği gibi davranmanız, profesyonel her düğün fotoğrafçısını heyecanlandıran ve yaratıcılığını artıran pozlar demek.

9 – En İyi Açınızı Belirleyin ve Fotografçınızla Paylaşın

Herkesin fotoğraflarında kendini daha çok beğendiği açıları ya da duruşları var. Düğün çekimlerinizde, beğendiğiniz açınızı ya da duruşunuzu fotoğrafçınızla paylaşmak onun zaman kazanmasına ve doğru açılara yoğunlaşmasını sağlar. Kendinizi bu açılar ve duruşlar için zorlamanıza kasmanıza da hiç gerek yok. Unutmayın gün içinde yüzlerce fotoğrafa sahip olacaksınız ve bunlardan yalnızca bir bölümünü seçeceksiniz. Deneyimlerimiz, günün sonunda tüm çiftlerimizin beğendiği en güzel fotoğrafları, en doğal oldukları anlarını yakaladığımız kareleridir.

10 – Bunun Tekrarı Yok, Dügününüzde Eglenmeye Bakın

Düğün gününüzün tekrarı olmadığı için gereksiz tedirginliklerle bu en mutlu gününüzde eğlenmeyi unutmayın. Düğün sizin düğününüz eğlenmenize bakın.

Daha detaylı bilgi almak ve tanışma paketimizden ücretsiz yararlanmak için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Comments
Add Your Comment

CLOSE